TES - FİNAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Taylor ve Bilimsel Yönetim

Taylor ve Bilimsel Yönetim Empty Taylor ve Bilimsel Yönetim

Mesaj tarafından Admin C.tesi Mayıs 06, 2017 7:25 pm

Taylor, işletme yönetiminin babası olarak bilinir.

İşçilerin hızlı çalışıp işi bitirirlerse işsiz kalacaklarını düşünmesi
    Kaytararak menfaatlerini korudukları düşüncesi
    Verimsiz metodlar
    Kötü vardiyalar ve yanlış görevlendirme

gibi şeylerin farkına varıp kurumları iyileştirmek için yöntem geliştiriyor. Bunun için şunların önüne geçilmesi gerekir diyor:

- Verimsizlik
    - Tembellik ve kaytarma
    - Standartlardan, prosedürlerden yoksunluk
    - İşe almada ehliyet, kapasite kullanılmayışı
    - Standart sürelerin belirlenmeyişi

Taylor işçinin çalışmayı sevmediğini, tembel olduğunu, yönlendirilmesi, görev verilmesi gerektiğini söyler. Elbette zorlama yoktur. Bu yönüyle "ESASİCİLİK" eğitim felsefesi akımıyla benzerlik göstermektedir.

Kaytarma, Taylor'a göre ikiye ayrılır.
    1. Doğal Kaytarma: Geçerli mazeretler nedeniyle çalışanın kendisine ayırdığı kafa tatili
    2. Sistematik Kaytarma: Kaytarmanın alışkanlık haline gelmesi, kaytarmada niyetlilik oluşması yoluyla oluşan kaytarma

Tüm endüstrilerde bilimsel yönetim kullanılabilir.

Bilimsel yönetimin içeriği özetle şu şekildedir:
    1. Sistematik gözlem ve ölçme: İş görenlerin bilimsel yöntemlerle gözlemlenmesi (işten eve, evden işe gidiş hızının ölçülmesi gibi)
    2. İşçilerin bilimsel olarak seçilmesi: İnsanların yeteneklerine göre görevlendirilmesi (matematik zekası olanı kas gücü gerektiren yere değil muhasebeye vermek gibi) ve ustabaşılık kavramı oluşturup denetlemenin mükemmelleştirilmesi
    3. İş bilimi ile bilimsel olarak seçilmiş ve eğitilmiş işçilerin bir araya getirilmesi (tecrübeli iş görenle yeni gelen tanıştırılır usta çırak bağı kurulur)
    4. Yönetim ve insanların sürekli ve samimi iş birliğinin sağlanması.

Bilimsel yönetim kanıtlanmış bir yöntemdir. Bunun örnekleri arasında inşaat sisteminde eski usul yöntemin terk edilip iskele sisteminin getirilmesiyle %600 verim artışı ve demir fabrikasında bilimsel yönetime göre seçilmiş iş görenlerin artan verimliliği gösterilebilir.

Bilimsel yönetim anlayışı genel olarak aşağıdaki başlıkların gerçekleştirilmesiyle tamamlanmış sayılmaktadır:
    - Standartlaşma
    - Hareket ve zaman etüdleri
    - Sistematik seçim ve eğitim
    - Parça başına ücret
    - Fonksiyonel ustabaşılık
    - Yakından denetim

Admin
Admin

https://tes-final.forumdizini.com

- Similar topics